Strona Główna · · Czerwiec 19 2021 15:13:06
Najczęściej czytane

Tekst alternatywny Ścieki wprost do rzeki (foto video)

Tekst alternatywny Procesja Bożego Ciała (foto video)

Tekst alternatywny Siepraw Budżet Obywatelski Sondaż

Kurtki i płaszcze damskie - zobacz na Ceneo.pl


Tekst alternatywny Łoś w Myślenicach

Tekst alternatywny Sieprawski bieg przełajowy

Tekst alternatywny Rejs po zalewie dobczyckim

Tekst alternatywny Sprawca napadu na tle seksualnym aresztowany

Tekst alternatywny Czy mieszkańcy mają kontakt z sołtysami
Rośliny - bezpieczne i groźne dla dzieci

Czy rośliny w ogóle mogą nam zagrażać? Dorosłym raczej nie, ponieważ mają oni świadomość, które rośliny są jadalne, a które nie. Jednak dzieciom nie mającym jeszcze wiedzy na ten temat i próbującym wszystkiego co wpadnie im w ręce, niektóre z roślin mogą zagrażać. Niebezpieczeństwo najczęściej kryje się w liściach, kwiatach i owocach niektórych roślin.

Zakładając ogród zwracamy uwagę na jego wystawę, sprawdzamy rodzaj gleby, dopasowujemy rośliny, aby dobrze rosły. Bierzemy pod uwagę dekoracyjność. Wszystko to jest bardzo ważne. Mamy czuć się dobrze w tym naszym zakątku. Stwarzamy to miejsce do odpoczynku. Jednak bardzo ważna rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę to toksyczność niektórych roślin. Jeżeli posiadamy dzieci, zróbmy to ze szczególną starannością.
Bezpieczny ogród, to bezpiecznie dziecko

Jeżeli mamy wybór, to postarajmy się sadzić rośliny bez cierni oraz kolców. Jeżeli natomiast takie okazy w ogrodzie już mamy, wystarczy odpowiednio je zabezpieczyć, aby dzieci na nie, nie wpadały. Doskonale postąpimy tłumacząc dziecku od najmłodszych lat, jak istotne jest odpowiednie postępowanie z roślinami.

Co ma niebezpieczne kolce?

Berberysy
Głóg ostrogowy
Dzika róża
Robinia (akacja)
Śliwa tarninaBardziej stanowczo traktujmy rośliny uczulające. Ich nie mamy możliwości zabezpieczyć przed ich działaniem. Kiedy sytuacja tego wymaga, ponieważ domownicy są alergikami, należy niezwłocznie rośliny usunąć.


Co nas uczula?

Leszczyna
Olcha
Topola
Wierzba
Brzoza


Dlaczego rośliny są trujące?

One w swój naturalny sposób tworzą tarcze ochronną przed zwierzyną roślinożerną. Również bronią się przed chorobami. Ich składy chemiczne są bardzo różne. Spożycie przez ludzi może powodować przeróżne dolegliwości, począwszy od nudności, skurczy, biegunki, bóli głowy, zawału serca itp. Prowadząc nawet do śmierci. Toksyczne substancje takie jak glikozydy zawiera bardzo popularna konwalia, krokusy zawierają kolchicynę, śmiertelnie trującą. Żarnowiec natomiast zawiera alkaloidsparteinę, sasanka protoanemoninę. Przykładów jest wiele, dlatego należy być ostrożnym.

Kiedy w ogrodzie rosną takie okazy, należy dziecku tłumaczyć. Naturalną rzeczą jest nauka poprzez zmysły, dotyk, smak, zapach. Jednak stanowczo postępujmy w przypadku tych roślin, ponieważ skutki mogą być tego opłakane.


Znane, trujące odmiany roślin cebulowych:

Hiacynty
Narcyzy
Tulipany
Przebiśniegi
Piwonie
Serduszka
Zimowity

Konwalia majowa to roślina niezwykle trująca. Nie wolno dopuścić do wypicia wody, w której stała, ponieważ może wywołać silne zatrucie.

Następnie baczniej przyjrzyjmy się krzewom i pnączom. Te jakże piękne, czarujące swym wyglądem porastające ściany budynków, czy okalające drzewa, są również bardzo niebezpieczne po spożyciu. Uważajmy na bluszcz, owoce ostrokrzewu, oraz cis.

Owoce i warzywa tez mogą truć. Nie popadajmy jednak w panikę. Owoce takie jak: jabłka, brzoskwinie, morele, nektarynki i wiśnie posiadają pestki. Pestki te zawierają amigdalinę. Jest to toksyczny związek chemiczny, który zmienia się w trujący cyjanowodór. Wywołuje on nieprzyjemne dolegliwości takie jak bóle głowy, drgawki, nudności, wymioty, podwyższone ciśnienie, oraz szybsze tętno. Pamiętajmy, że przypadkowo połknięta pestka, czy dwie nie spowodują takich objawów.

Unikajmy niedojrzałych owoców, jak również warzyw. Zielone ziemniaki, oraz zielone niedojrzale pomidory i ich iście są nieodpowiednie do spożycia.


Czego na pewno nie próbować jeść z ogrodu:

-Bluszcz - Po zjedzeniu tej rośliny może wystąpić biegunka, bóle głowy, wymioty, niewydolność oddechowa, drgawki i wstrząs. Zatrucie może prowadzić do śmierci.

-Bukszpan –po spożyciu pojawiają się skurcze, biegunka i wymioty. A po większej ilości może dojść nawet do paraliżu.

-Ciemiernik - Spożycie nasion lub innej części rośliny grozi zatruciem pokarmowym, sok działa drażniąco na skórę

-Cis - Spożycie prowadzi do suchości w ustach, skurczy, biegunki i nudności. Śmierć następuje od zatrzymania akcji serca.

-Jaskółcze ziele - Zatrucia spowodowane spożyciem, zdarzają się rzadko, ale mogą być śmiertelne szczególnie w przypadku dzieci. Kontakt z zielem może natomiast spowodować bardzo ostre podrażnienia skóry, oczu, układu oddechowego, również zawroty głowy, ślinotok, spadek ciśnienia krwi, a nawet zapaść

-Konwalia, bardzo rzadko zdarzają się zatrucia ta rośliną, kontakt z nimi powoduje ostre podrażnienia skóry, oczu, układu oddechowego, zawroty głowy, ślinotok, spadek ciśnienia krwi, zapaść, mogą być śmiertelne dla dzieci.

-Krokus, nie jest szczególnie niebezpieczny dla osób dorosłych, jedynie u dzieci może spowodować biegunkę i wymioty,

-Miłek, przy spożyciu występują mdłości, wymioty, zaburzenia widzenia i paraliż. W większej ilości może zatrzymać akcję serca i doprowadzić do śmierci,

-Narcyz, w przypadku zjedzenia cebulki występują nudności, wymioty, zawroty głowy, biegunka, styczność z sokiem powoduje zapalenie skóry. Odnotowane zostały zgony

-Ostróżka, przyczynia się do zatruć pokarmowych, wymiotów, zaburzeń widzenia, trudności w oddychaniu,

-Tojad, zawiera bardzo silną toksynę – akonitynę. Spożycie nawet 2-5g tej rośliny może być śmiertelne. Spożyta natomiast w mniejszych ilościach działa pobudzająco a później paraliżująco. Może wnikać przez skórę. Kiedyś tojad był wykorzystywany do zatruwania strzał

-Trzmielina, spożycie trzmieliny może spowodować biegunkę, zaburzenia pracy serca, paraliż i śmierć. Szacuje się, że śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka to 35 owoców,

-Wawrzynek, zjedzenie małych ilości powoduje wymioty, biegunki, pęcherze w jamie ustnej, zaburzenia krążenia. Uwaga! Około 10-12 owoców/jagód tego krzewu może zabić,

-Zimowit jesienny, niewiele zjedzonych nasion powoduje przykre dolegliwości, wymioty, biegunki, pojawia się uczucie pieczenia, problemy z krążeniem, skurcze. Kolejnymi skutkami to porażenie układu oddechowego i śmierć,

-Złoty deszcz, już 3 ziarna powodują objawy zatrucia, podrażnienie w jamie ustnej, wymioty, dreszcze, paraliż, porażenie układu oddechowego.

W przypadku, gdy doszło do spożycia rośliny czy owocu zakazanego okazu, koniecznie skorzystaj z porady medycznej.
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: ( http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe ). W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.

Redakcja nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.
redakcja dnia wrzesień 14 2015 00:00:00
0 Komentarzy · 3095 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Menu strony
Polecamy
Sufi w tulipanach

Sufi w tulipanach
Na Forum
Najnowsze Tematy
Internet światłowodowy
Wybory Samorządowe 2018
Nowi dyrektorzy szkó...
Radio Taxi
Czas wolny
Najciekawsze Tematy
Bieg sieprawski [11]
Nudy Nudy Nudy [7]
Szczepienie psów [7]
awaria kosiarki [7]
Kim jesteśmy? [6]
Wyszukaj w serwisie
Szukaj:
Newsy Forum
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 190
Najnowszy Użytkownik: Marek
Statystyki
stat4u
z.d

========== ============ ----------------- ------------------- ------------------- ===========

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl