Strona Główna · · Maj 31 2020 21:18:43
Najczęściej czytane

Tekst alternatywny Ścieki wprost do rzeki (foto video)

Tekst alternatywny Procesja Bożego Ciała (foto video)

Tekst alternatywny Siepraw Budżet Obywatelski Sondaż

Kurtki i płaszcze damskie - zobacz na Ceneo.pl


Tekst alternatywny Łoś w Myślenicach

Tekst alternatywny Sieprawski bieg przełajowy

Tekst alternatywny Rejs po zalewie dobczyckim

Tekst alternatywny Sprawca napadu na tle seksualnym aresztowany

Tekst alternatywny Czy mieszkańcy mają kontakt z sołtysami
Defibrylatory AED dla mieszkańców Dobczyc ,Sułkowic i Myślenic.
Wiadomości
W Myślenicach,Sułkowicach i Dobczycach zostały rozmieszczone zewnętrzne defiblyratory,które mają służyć do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Myślenice i Dobczyce mają je dzięki prywatnym firmom ,które sponsorowały zakup urządzenia.Dla Sułkowic został zakupiony z publicznych pieniędzy.


W wielu przypadkach nagłego zatrzymania akcji serca możliwe jest przywrócenie prawidłowej akcji serca poprzez wczesną defibrylację. Może ją wykonać automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) – urządzenie wielkości dużej książki, i niewiele od niej cięższe.
Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii (wyrażanej w dżulach). Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.Jedna elektroda powinna znaleźć się po prawej stronie mostka poniżej obojczyka, a druga po lewej stronie klatki piersiowej w linii środkowo-pachowej.

foto:S-I
Image and video hosting by TinyPic

Dzięki zaawansowanej technologii, po przyklejeniu do klatki piersiowej poszkodowanego dwóch elektrod (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca) defibrylator sam wydaje instrukcje postępowania. Wyświetlając je na ekranie oraz wydając polecenia głosowe urządzenie przejmuje nadzór nad akcją ratunkową. Analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o tym, czy przeprowadzenie defibrylacji jest konieczne, czy należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. W przypadku wystąpienia migotania komór przez klatkę piersiową i serce poszkodowanego przepuszczany jest prąd o napięciu ok. 1500V w czasie ok. 0,2sek, co powinno ustabilizować pracę serca. Bateria – zgodnie z gwarancją producenta – pozwala na kilkanaście takich prób (choć doświadczeni ratownicy medyczni mówią, że w praktyce bateria wytrzymuje dużo więcej: nawet kilkadziesiąt wyładowań).

Jeszcze kilka lat temu, na całym świecie osobami uprawionymi do przeprowadzenia defibrylacji byli tylko lekarze. Dziś w całej Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych sprzęt do automatycznej defibrylacji jest ogólnodostępny w miejscach użyteczności publicznej (urzędy, lotniska, dworce, muzea, stacje benzynowe, centra handlowe itp.). W całej Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych automatyczne defibrylatory zewnętrzne (ang. AED - Automatic External Defibrillator) mogą być używane przez każdą osobę, będącą świadkiem wypadku, w którym wymagane jest udzielenie natychmiastowej pomocy. W wielu stanach USA prawo w zakresie używania AED, chroni każdą przypadkową osobę stosującą urządzenie w celu ratowania życia. Także regulacje krajów Unii Europejskiej zmierzają w kierunku podobnych rozwiązań, choć w większości z nich do stosowania AED upoważniony jest każdy, kto przeszedł kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy z użyciem AED.

Defibrylatory AED zostały skonstruowane tak, aby były możliwie proste w obsłudze – aby mogła ich użyć osoba po prostym przeszkoleniu, a nawet bez przeszkolenia. Jak ich użyć?


foto:archiwum
1. Otwórz opakowanie defibrylatora i włącz go (duży, wyraźnie oznaczony przycisk).

2. Wyjmij elektrody (z reguły są zaplombowane w pojemniku baterii – defibrylator powie Ci, jak to zrobić) i (jeżeli jest to wymagane w danym modelu) podłącz je do urządzenia.

3. Rozepnij ubranie poszkodowanego.

4. Przyklej elektrody (są samoprzylepne) do klatki piersiowej poszkodowanego (pod prawym obojczykiem i na lewym boku poniżej serca). Na elektrodach znajdziesz obrazkową instrukcję, gdzie je przyklejać.

5. Urządzenie dokona analizy rytmu serca pacjenta – poprosi Cię o nie dotykanie poszkodowanego.

6. Jeżeli konieczne będzie zastosowanie wyładowania elektrycznego dla ustabilizowania rytmu serca pacjenta, AED poinformuje Cię o tym i zacznie ładować kondensatory – trwa to kilka sekund. Gdy będzie gotowe, poprosi o odsunięcie się (i wszystkich obecnych!) od poszkodowanego, a następnie wciśnięcie przycisku uwalniającego wyładowanie (przycisk będzie wyraźnie oznaczony). Potem nastąpi kolejna analiza rytmu serca.

7. Jeżeli wyładowanie elektryczne nie będzie potrzebne, AED także Cię poinformuje - może zalecić podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (czyli masaż serca i sztuczne oddychanie).

8. Analiza będzie powtarzana, a wyładowania ponawiane w razie potrzeby, aż do przywrócenia normalnego rytmu pracy serca.
Zasady bezpieczeństwa:

- Dokładnie wykonuj instrukcje, podawane przez defibrylator, warto też zapoznać się z instrukcją obsługi (znajdziesz ją tam, gdzie umieszczono defibrylator)

- AED wytwarza impulsy elektryczne dużej mocy, więc nieostrożnym postępowaniem możesz zrobić krzywdę nie tylko osobie, którą ratujesz, ale także sobie czy innym ratownikom.

- Nie rozbieraj urządzenia: to skomplikowany sprzęt elektroniczny, a bateria jest pod wysokim napięciem. Jeśli coś się zepsuło, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem.

- Nie zanurzaj żadnego elementu w wodzie lub innych płynach. Baterie należy wymieniać co kilka lat (określone przez producenta) albo za każdym razem, gdy defibrylator zostanie użyty. Z reguły w pokrowcu z defibrylatorem znajduje się zapasowa bateria.

- Nie czyść łatwopalnymi płynami.

- Nie sterylizuj urządzenia ani żadnej jego części. Elektrody są przeznaczone do jednorazowego użytku.

- Używaj AED z dala od urządzeń emitujących silne pole elektromagnetyczne, gdyż mogą one zaburzać proces sprawdzania rytmu serca i powodować niewłaściwy odczyt.

Urządzenie wywołuje silne pole elektromagnetyczne szczególnie podczas procesu ładowania oraz wyładowania.


Redakcja nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.
redakcja dnia kwiecień 05 2014 15:46:37
0 Komentarzy · 992 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Menu strony
Polecamy
Sufi w tulipanach

Sufi w tulipanach
Na Forum
Najnowsze Tematy
Internet światłowodowy
Wybory Samorządowe 2018
Nowi dyrektorzy szkó...
Radio Taxi
Czas wolny
Najciekawsze Tematy
Bieg sieprawski [11]
Nudy Nudy Nudy [7]
Szczepienie psów [7]
awaria kosiarki [7]
Kim jesteśmy? [6]
Wyszukaj w serwisie
Szukaj:
Newsy Forum
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 189
Najnowszy Użytkownik: Sylwia
Statystyki
stat4u
z.d

========== ============ ----------------- ------------------- ------------------- ===========

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl