Strona Główna · · Maj 31 2020 20:24:42
Najczęściej czytane

Tekst alternatywny Ścieki wprost do rzeki (foto video)

Tekst alternatywny Procesja Bożego Ciała (foto video)

Tekst alternatywny Siepraw Budżet Obywatelski Sondaż

Kurtki i płaszcze damskie - zobacz na Ceneo.pl


Tekst alternatywny Łoś w Myślenicach

Tekst alternatywny Sieprawski bieg przełajowy

Tekst alternatywny Rejs po zalewie dobczyckim

Tekst alternatywny Sprawca napadu na tle seksualnym aresztowany

Tekst alternatywny Czy mieszkańcy mają kontakt z sołtysami
Budżet Obywatelski woj, małopolskiego, zachęcamy do głosowania


Region myślenicki obfituje w bogactwo lokalnych tradycji i dziedzictwa. Z przeprowadzonych analiz wynika, że starsze pokolenia z łatwością potrafią w codziennym życiu łączyć tradycję z dobrodziejstwami współczesności. Natomiast młodsze pokolenie, zwłaszcza dzieci i młodzież, kojarzy folklor i regionalizm jako "coś" przestarzałego, niemodnego, nie czuje przywiązania do tradycji, nie rozumie sensu poznania korzeni regionu. Projekt skierowany jest do mieszkańców subregionu Podhale - powiat myślenicki. Celem projektu "Skrzynia pełna tradycji" jest edukowanie i zaszczepienie w dzieciach chęci odkrywania dziedzictwa kulturowego przodków. W ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty, których tematyka ściśle koresponduje z tradycjami Sieprawia, a co za tym idzie z regionem podkrakowskim:

„Skrzynia / Baza danych” - wyjaśnienie do czego dawniej w domu służyła skrzynia, co się w niej przechowywało, dlaczego była taka cenna, zajęcia edukacyjne i plastyczne - zdobnictwo skrzyni; „Muzykanci” - nauka gry na instrumentach stanowiących podstawę dawnej kapeli ludowej; *Poleczka do polubienia - nauka tańców regionalnych, zabawy muzyczno-taneczne połączone z odtwarzaniem dawnego życia wsi; „Śpiewem opowiedziane” - zajęcia wokalne, nauka śpiewu, który stanowił istotny element każdego ważnego rodzinnego wydarzenia, gwara; „Smacznie jak u babci” - zajęcia kulinarne przedstawiające tradycyjne dania i uczące dawnych technik stosowanych w kuchni, a przydatnych ponadczasowo; „Warsztaty dla Liderów „- warsztaty dla osób, które po realizacji projektu będą chciały podjąć w lokalnej społeczności tematykę folkloru i zagospodarować potencjał zaszczepiony wśród dzieci. Warsztaty dla Liderów pozwolą zrozumieć jak ważne zadanie pełni dziecko w folklorze. „Spotkania z Mistrzami” - spotkania z osobami, które w rożnych dziedzinach kultury ludowej są ekspertami i bazą wiedzy. Projekt przyczyni się do zrozumienia czym jest folklor, odszukania miejsca dla tradycji na co dzień, zbuduje szacunek dla odrębności kulturowej przy jednoczesnym szacunku dla własnego dziedzictwa.
Adresaci zadania

Dzieci od 6 do 16 lat oraz osoby w każdym wieku (warsztaty dla liderów)

Charakter zadania

Edukacyjny. Autorem zadania jest Natalia Postrzech

Subregion

Subregion Podhalański ( powiat myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański)

Koszt

101 120 zł – całość środków pochodzi z budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego


W tym roku Małopolanie mają wyjątkowo bogaty wybór. Wśród 188 zadań dopuszczonych do głosowania przeważają te o charakterze sportowym i turystycznym (57 zadań), kulturalnym (43 zadania) oraz prospołecznym i prozdrowotnym (33). Wśród propozycji mieszkańców znalazły się też pomysły edukacyjne (29), ekologiczne (9), a także inne – w tym m.in. transportowe (17 zadań).

Jeśli chodzi o rozkład terytorialny – w każdej części regionu mieszkańcy mają podobny wybór. Z 188 pomysłów, 38 zgłoszono na terenie miasta Kraków, 37 – na terenie ziemi tarnowskiej, 36 – na ziemi sądeckiej, 31 w Małopolsce Zachodniej i po 23 na Podhalu i KOM-ie (Krakowski Obszar Metropolitalny).

Jak można zagłosować?

To proste – każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat, może oddać tylko 1 głos na zadanie z subregionu, w którym mieszka. Uwaga – żeby głosować w BO Małopolska nie trzeba być zameldowanym w Małopolsce!

W 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego można zagłosować na jeden z trzech sposobów. Najprostszym i najszybszym jest oddanie głosu przez internet. Na stronie www.bo.malopolska.pl został uruchomiony specjalny panel do głosowania. Co ważne, internetowy panel do głosowania sprawdza na bieżąco czy dane wprowadzone przez mieszkańca są poprawne. Jeśli coś się nie zgadza, internauta jest proszony o skorygowanie danego pola formularza jeszcze przed wysłaniem jego głosu. Dzięki temu ma niemal 100% pewność, że jego głos jest ważny.

Tak jak w ubiegłych latach, dopuszczona została też możliwość oddania głosu na papierowym formularzu – można wrzucić go do jednej z 26 stacjonarnych urn. Karty do głosowania znajdują się przy urnach, ale można ją pobrać ze strony internetowej i uzupełnić wcześniej np. w domu. Wzór tegorocznej karty do głosowania można znaleźć na www.bo.malopolska.pl.

Głosować można również korespondencyjnie, przesyłając wypełnioną kartę do głosowania na adres urzędu marszałkowskiego lub jednej z jego agend zamiejscowych. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że decyduje data wpływu do urzędu – nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze po 30 września, nie zostanie uznany za ważny.


Link do głosowaniaRedakcja nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

redakcja dnia wrzesień 20 2019 18:15:42
0 Komentarzy · 504 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Menu strony
Polecamy
Sufi w tulipanach

Sufi w tulipanach
Na Forum
Najnowsze Tematy
Internet światłowodowy
Wybory Samorządowe 2018
Nowi dyrektorzy szkó...
Radio Taxi
Czas wolny
Najciekawsze Tematy
Bieg sieprawski [11]
Nudy Nudy Nudy [7]
Szczepienie psów [7]
awaria kosiarki [7]
Kim jesteśmy? [6]
Wyszukaj w serwisie
Szukaj:
Newsy Forum
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 189
Najnowszy Użytkownik: Sylwia
Statystyki
stat4u
z.d

========== ============ ----------------- ------------------- ------------------- ===========

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl