Strona Główna · · Maj 31 2020 20:43:21
Najczęściej czytane

Tekst alternatywny Ścieki wprost do rzeki (foto video)

Tekst alternatywny Procesja Bożego Ciała (foto video)

Tekst alternatywny Siepraw Budżet Obywatelski Sondaż

Kurtki i płaszcze damskie - zobacz na Ceneo.pl


Tekst alternatywny Łoś w Myślenicach

Tekst alternatywny Sieprawski bieg przełajowy

Tekst alternatywny Rejs po zalewie dobczyckim

Tekst alternatywny Sprawca napadu na tle seksualnym aresztowany

Tekst alternatywny Czy mieszkańcy mają kontakt z sołtysami
Przegląd prasy.
Wiadomości
Myśli o śmierci są niebezpieczne. Jak wtedy pomóc?


KONTROWERSJE. O samobójstwach mówi się mało i niechętnie, jeśli już to cicho i pokątnie. Nie powinien być to jednak temat tabu. Tylko w tym roku na terenie powiatu cztery osoby odebrały sobie życie, ostatnia w minioną środę Czytamy w Dzienniku Polskim

Jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach, samobójstwa w przeważającej części dotyczyły mężczyzn w wieku dojrzałym, bo powyżej 50. roku życia, rzadziej kobiet (3 przypadki).

Najczęściej odbierano sobie życie poprzez powieszenie. Dwie osoby zdecydowały się na skok z mostu bądź dachu budynku.

Większość (11) z tych zdarzeń miała miejsce w gminie Myślenice, pozostałe (6) w innych gminach powiatu.

foto:archiwum
Image and video hosting by TinyPic


Do kogo zwrócić się o pomoc, kiedy sami mamy myśli samobójcze lub ktoś z bliski popełnił samobójstwo i nie możemy sobie z tą traumą poradzić? Taką instytucją jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa. W Myślenicach działa on od kilku lat, dawniej przy ul. Jagiellońskiej, dziś przy Kazimierza Wielkiego, w budynku Starostwa Powiatowego, gdzie dysponuje kilkoma pomieszczeniami gwarantującymi jego klientom intymność i dyskrecję.

- Mierzymy się tu z różnymi problemami, także tematem samobójstw - mówi koordynator OIK Sylwia Michalec-Jękot. - Mieliśmy kilka przypadków, że szukały u nas pomocy osoby same mająca myśli samobójcze lub bliscy takich osób.

Pracująca w OIK psycholog Małgorzata Olejczyk-Barańska mówi, że znacznie więcej niż samobójstw, jest prób samobójczych. Podczas gdy te pierwsze, statystycznie najczęściej, udają się dojrzałym mężczyznom, to na drugie decydują się najczęściej młodzi ludzie. Jak młodzi? Nawet... ośmioletni. Jednak należy pamiętać, że każda próba samobójcza może zakończyć się śmiercią.

- Wiele z tych prób to krzyk: "zainteresujcie się mną", wołanie do rodziców, aby przestali się zajmować wyłącznie problemami życia codziennego, zarabianiem pieniędzy - mówi Sylwia Michalec-Jękot. - Pytanie jakie powinno sobie postawić rodzice to: jakie jest moje bycie z dzieckiem? Sama jestem matką nastolatka oraz kilkulatka i muszę sobie na nie odpowiedzieć. Mądra obecność przy dziecku to dyskretne towarzyszenie. Nie nadopiekuńczość, ani też "puszczenie na żywioł".

Małgorzata Olejczyk-Barańska przestrzega, aby nie ignorować sygnałów wysyłanych przez osobę myślącą o samobójstwie, niezależnie od tego, czy jest nią dziecko czy dorosły. - Jest kilka mitów związanych z tym tematem. Jeden z nich to przekonanie, że jeśli ktoś mówi, że popełni samobójstwo to na pewno tego nie zrobi. To nieprawda. Na każdy taki sygnał należy zareagować. Inne mity to, że dzieci nie popełniają samobójstw, że tylko wariaci są do tego zdolni lub że przyczyna samobójstwa zawsze jest jedna, na przykład dziewczyna, która rzuciła chłopaka. Tak naprawdę każda próba samobójcza to sytuacja o wiele bardziej złożona.

Podaje też czynniki ryzyka. Są nimi m.in. samobójstwo kogoś bliskiego, nagła trauma spowodowana znaczną destabilizacją życia i bezpieczeństwa np.: napaść, gwałt, strata domu.

OIK jest pierwszym i najbardziej oczywistym miejscem, gdzie można uzyskać pomoc. Ma w nazwie kryzys, a tym na pewno jest sytuacja kiedy mamy myśli samobójcze lub jesteśmy w żałobie. Choć, jak przyznaje koordynatorka OIK, praca z osobą przeżywającą żałobę po samobójstwie kogoś bliskiego jest trudniejsza, bo dochodzi poczucie winy, pytania "dlaczego to zrobił?", "czemu zrobił to sam?", "co zrobiłem, że do tego doszło lub czego nie zrobiłem".

Często takie rodziny, w których doszło do samobójstwa nie chcą skorzystać z pomocy. Ma to związek ze stygmatyzacją tych rodzin jako gorszych - mówi Sylwia Michalec-Jękot i dodaje, że zmienić myślenie może edukacja społeczna. Także w zakresie tego jak diagnozować myśli samobójcze.

- Jeśli widzimy u siebie lub bliskiego takie symptomy jak poczucie bezsensu życia, strachu przed kolejnym dniem czy kolejnym zadaniem jakiego mamy się podjąć, lęk przed przyszłością, dobrze jest zadzwonić do nas. Może wystarczy rozmowa, wysłuchanie. Jeśli natomiast klient zostanie sam ze swoimi problemami w końcu może zdecydować się na rozwiązanie irracjonalne, mogące się zakończyć nawet śmiercią - mówi koordynatorka.

Z drugiej strony wskazuje na to, że kryzys - pod warunkiem, że zgłosimy się z nim do specjalisty - może być szansą. Na lepsze życie, lepsze kontakty z dzieckiem, współmałżonkiem lub w pracy. - Kryzys jest składową naszego życia, może dotknąć absolutnie każdego, dlatego też nikt nie powinien wstydzić się mówienia o nim, przyznania się, że przeżywa kryzys.

Zamiarem powiatu, który prowadzi OIK jest zwiększenie liczby etatów. Już jeden pozwoliłby na świadczenie pomocy dłużej niż dziś (od godz. 9 do 19 w dni powszednie). Ideałem, jak mówił starosta Józef Tomal, zwracając się do wójtów i burmistrzów o pomoc w sfinansowaniu dodatkowego etatu byłoby, aby OIK pracował 7 dni w tygodniu, w systemie całodobowym. Praktyka pokazała bowiem, że jego pracownicy są potrzebni w sytuacjach nie tylko samobójstw, ale także okaleczeń się młodzieży, a do takich dochodzi nie tylko w czasie jego urzędowania.

Koordynatorka OIK mówi o planach uruchomienie numeru telefonu, który byłby dostępny także w weekendy.

Był to 34-letni mężczyzna. Powiesił się na terenie zakładu pracy. W ubiegłym roku ofiar samobójstw było czternaście.

KATARZYNA HOŁUJ-DZIENNIK POLSKI
redakcja dnia maj 12 2012 08:06:01
0 Komentarzy · 1555 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Menu strony
Polecamy
Sufi w tulipanach

Sufi w tulipanach
Na Forum
Najnowsze Tematy
Internet światłowodowy
Wybory Samorządowe 2018
Nowi dyrektorzy szkó...
Radio Taxi
Czas wolny
Najciekawsze Tematy
Bieg sieprawski [11]
Nudy Nudy Nudy [7]
Szczepienie psów [7]
awaria kosiarki [7]
Kim jesteśmy? [6]
Wyszukaj w serwisie
Szukaj:
Newsy Forum
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 189
Najnowszy Użytkownik: Sylwia
Statystyki
stat4u
z.d

========== ============ ----------------- ------------------- ------------------- ===========

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl