Strona Główna · · Maj 24 2019 17:14:40
Wywiad z Druhną Iwoną Radwańską
Nie tak dawno druhny i druhowie strażacy, obchodzili swoje święto, czyli Dzień Strażaka. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć nasz wywiad sprzed dwóch lat, który udzieliła nam druhna z OSP w Świątnikach Górnych, Iwona Radwańska.

Pasja, chęć niesienia pomocy innym, rodzinna tradycja, wrażliwość na ludzką krzywdę , to niektóre czynniki ,które sprawiły że Pani Iwona postanowiła wstąpić w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. Nam udało się namówić Panią Iwonę na krótki wywiad w którym zapytaliśmy o kilka najważniejszych kwestii związanych ze wstąpieniem i służbą w OSP Świątniki Górne.

• Czy pochodzi Pani z rodziny związanej z OSP.

Tak. Mój tata był strażakiem ochotnikiem. Pamiętam, że dźwięk syreny od najmłodszych lat poruszał moje serce, ale wtedy jeszcze nie wiedziałam co to znaczy. Kiedy w pobliżu mojego miejsca zamieszkania wybuchł pożar pobiegłam za tatą byłam w wieku wczesnoszkolnym. Wszystko mnie interesowało co się dzieje na miejscu zdarzenia. Obserwowałam strażaków w akcji i serce chciało wyskoczyć z piersi.

• Czy bycie strażakiem to Pani pasja.

Tak. Bez pasji nie można zostać strażakiem a już na pewno czynnym ratownikiem. To albo w człowieku jest albo nie. Ja to czuję w sobie. To chęć niesienia pomocy innym w ratowaniu życia i mienia. Nie umknie mojej uwadze również zwierzak (śmiech) Daję z siebie wszystko podczas akcji na tyle na ile tylko potrafię, choć bywa że czasem jednak brak sił i jest ciężko.

• Czy koledzy z jednostki traktują Panią ulgowo .

Wstępując w szeregi naszej jednostki obawiałam się że tak właśnie będzie. Na samym już początku jednak poinformowałam kolegów, że tego nie chcę i że nie chcę być jedynie strażakiem reprezentacyjnym. Zaznaczyłam, że jako strażak ratownik chcę być traktowana bez ulg. Jestem zadowolona z ich podejścia do mojej osoby. Nie czuję się traktowana jako ktoś gorszy, słabszy fizycznie czy emocjonalnie. Nie dają mi tego odczuć. Zdarza się nawet , że zbesztają mnie za nieprzepisowe, niewłaściwe postępowanie(adrenalina i okoliczności zdarzenia przyczyniają się czasem do nieporozumień ale jesteśmy ludźmi i każdemu z nas czasem się zdarza. ) Jeśli zachodzi też potrzeba służą zawsze wsparciem i pomocą za co z tego miejsca bardzo im dziękuję.

• Kiedy Pani podjęła decyzję, że wstąpi w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej.

Decyzja rodziła się długo. Najpierw ograniczały mnie obowiązki zawodowe, prywatne i rodzinne – dzieci. Długo też nie miałam odwagi zapisać się do OSP ze strachu przed brakiem chociażby akceptacji ze strony kolegów strażaków , społeczeństwa, najbliższej rodziny. Kobiecie nie łatwo jest podjąć taką decyzję. W głowie kłębi się tysiące myśli połączone ze strachem i pytaniami: czy dam radę… ? czy podołam takiemu wyzwaniu… ? czy wytrwam… ? Pasja jednak była silniejsza od wątpliwości i decyzję podjęłam spontanicznie .Początki nie były łatwe. Niektórzy z kolegów strażaków nieco sceptycznie podchodzili do mojej osoby jako kobiety- strażaka .Nie do końca z tym też radziła sobie moja rodzina. Jeśli chodzi o społeczeństwo myślę, że nadal jeszcze panują stereotypy braku akceptacji kobiety w straży. Jednak powoli one zanikają.

• Czy ma Pani takie akcje ,które najbardziej utkwiły w pamięci .

Każda akcja tak naprawdę zostaje w pamięci .W mniejszym lub większym stopniu. Jest jednak kilka takich ,które głębiej wryły się w moją pamięć choćby pożar domu w Ochojnie. Na szczęście nie było poszkodowanych ( mieszkańcy byli poza domem) a sam pożar został ugaszony bardzo szybko i szkody nie były stosunkowo duże, ale to czego nie zniszczyła temperatura i ogień, pokryte było warstwą cuchnących substancji smolistych i sadzy, co nie pozwalało na tymczasowe zamieszkanie. Do dzisiaj widzę strach i przerażenie trójki małych dzieci z powodu całego zdarzenia i zatroskanie matki , która nie bardzo wiedziała gdzie się podziać bo spanie w osmolonych pomieszczeniach nie było możliwe. Zaproponowałam więc kobiecie by zabrała najpotrzebniejsze rzeczy i przenocowanie u mnie. Nie skorzystała jednak z propozycji. Była też akcja pożaru domu ,którego właścicielka ( myślę że będąc pod wpływem szoku z powodu pożaru) po przybyciu na miejsce zdarzenia w pierwszej kolejności pytała o swoje czworonogi, zapominając iż mąż w tym czasie był w domu. Proszę sobie wyobrazić moje zdziwienie .W pierwszej kolejności udzieliłam informacji kobiecie odnośnie stanu męża ( odwiezionego do szpitala w celu rutynowego badania ewentualnego zaczadzenia) a następnie ustaliliśmy kwestię czworonogów. Dlaczego wspominam o tych dwóch przypadkach? Reakcja ludzi poszkodowanych z powodu pożaru jest bardzo różna w takich sytuacjach i potrzebują oni od nas nie tylko pomocy fizycznej ale również często wsparcia psychologicznego. Niejednokrotnie jest to bardzo trudne wyzwanie.

• Czy łatwo wstąpić dzisiaj w strażackie szeregi? Jakie trzeba spełniać kryteria i jakimi cechami powinien, Pani zdaniem, odznaczać się dobry strażak .

Ochotnicze Straże Pożarne potrzebują każdych rąk do pomocy i każdego chętnie przyjmiemy ale potrzebujemy ludzi , którzy naprawdę poważnie podejdą do obowiązków a łatwo niestety nie jest. Trzeba zdać sobie sprawę, że to nie zabawa, że podczas akcji może wydarzyć się wszystko, że naszym przeciwnikiem jest ogień i niebezpieczeństwo. Należy mieć też świadomość, że niespodziewanie przychodzi chwila, gdy zawyje syrena na alarm, trzeba rzucić wszystko i biec nie zależnie od pory dnia czy nocy.Trzeba też przejść szereg szkoleń i badań, by zgodnie z prawem i przepisami brać udział w działaniach ratowniczo- gaśniczych. Jeśli ktoś na to nie jest gotowy, nie jest też gotowy zostać strażakiem ratownikiem.

• Coraz więcej kobiet zakłada strażackie mundury. Czy nie sądzi Pani jednak, że jest to zawód bardziej odpowiedni dla mężczyzny.

Jest taki stereotyp „ kobieta słaba płeć „ ja tutaj bym polemizowała ( śmiech) Nie każda kobieta jednak nadawać się będzie do wykonywania wszystkich obowiązków które wykonują mężczyźni w straży podczas akcji . Ja osobiście nie czuję się na siłach do wykonywania choćby prac z narzędziami technicznymi typu: pilarki spalinowe czy elektryczne, przecinarki spalinowe czy nożyco - rozpieracze holmatro etc. Czy dałabym radę ? hmmm… nie wiem i pomimo namowy kolegów do szkolenia technicznego nadal odczuwam w sobie jeszcze ciągle opór . W większości pozostałych prac kobieta jest sobie w stanie poradzić. Jeśli czuje się na siłach może uczestniczyć w gaszeniu pożaru przy użyciu prądownicy czy szybkiego natarcia . Jeśli nie czuje się na sile w ugaszaniu pożaru, może udzielać pierwszej pomocy przed medycznej po ukończeniu odpowiedniego przeszkolenia oczywiście. Jest też podczas akcji bardzo potrzebne wsparcie psychologiczne osób poszkodowanych w pożarach czy wypadkach, utrzymanie porządku ruchu i zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Jak już wspomniałam wcześniej- każda pomoc jest potrzebna.• Gdyby Pani jeszcze raz stanęła przed wyborem życiowej drogi, to zostałaby strażakiem.

Tak. To po prostu jest we mnie.

• Czy posiada Pani jakieś dodatkowe przeszkolenia.

Nie wiem jak mam rozumieć pytanie „ dodatkowe” dlatego wymienię jakie już posiadam : - Szkolenie strażackie I i II stopnia, - szkolenie z zakresu obsługi i użytkowania aparatów powietrznych "AODO" - szkolenie z zakresu udzielania pomocy przed medycznej w najbliższym czasie szkolenie z zakresu przyjmowania śmigłowca tzw kurs LPR

• Czy w zawodzie strażaka, ważna jest siła fizyczna.

Tak. Praca strażaka jest pracą o wysokim stopniu zagrożenia i odbywa się często w trudnych warunkach uniemożliwiających swobodne oddychanie czy z utrudnionym dostępem. Dlatego jak najbardziej potrzebna jest siła nie tylko fizyczna ale psychiczna. Po raz pierwszy zderzyłam się o te wszystkie czynniki podczas szkoleń strażackich, oraz szkolenia z zakresu obsługi i użytkowania aparatów powietrznych "AODO". Sama odzież ochronna sporo waży ( kompletne ubranie wraz z butlą to ok. 30 kg.) do tego bieżnia, rowerek ,drabina, młot oraz komora dymna, czyli solidny wysiłek fizyczny. Podczas egzaminu z zakresu obsługi i użytkowania aparatów powietrznych "AODO" odpadło 6 mężczyzn, którzy nie podołali zbyt ciężkiemu wysiłkowi i nie zaliczyli egzaminu. Proszę sobie zatem wyobrazić jakże wielka była moja satysfakcja kiedy mnie się udało. Powyżej wspomniałam o szkoleniach w akcji bywa niejednokrotnie znacznie trudniej.

• Co Pani sądzi o stwierdzeniu, że kobiety są słabsze emocjonalnie.

Z tym stwierdzeniem bym się nie zgodziła. Słaby emocjonalnie może być zarówno mężczyzna jak i kobieta. Moim zdaniem jest to zależne od osobowości człowieka, jego odporności na stres oraz wykonywanych czynności w trudnych warunkach.

• Czy trudno pogodzić swoje życie osobiste i zawodowe ze służbą w OSP

Powiedziałabym że nawet bardzo. Trzeba poświęcać wiele czasu, siły i zaangażowania, by pomagać innym. I nie chodzi tylko o czas poświęcony na akcje, ale także o czas przeznaczony na zbiórki w strażnicy, renowacje sprzętu, wielotygodniowe weekendowe szkolenia itp. . Każdy z nas poświęca czas, którego teraz wszyscy mamy zbyt mało takie czasy… Kiedy wyje syrena rzucamy wszystko i biegniemy na alarm by ratować życie, mienie czy środowisko, niejednokrotnie narażając własne życie czy zdrowie podczas, gdy w domu zostaje martwiąca się rodzina byśmy wrócili bezpiecznie i szczęśliwie. Sporadycznie też zdarzają się fałszywe alarmy co jest bardzo smutne. Trudno skomentować tak niedojrzałe zachowanie. My biegniemy poświęcając czas, samochody bojowe wyjeżdżają z kompletną sekcją, gdy w tym samym czasie może zdarzyć się poważny wypadek czy zdarzenie i ktoś naprawdę może potrzebować pomocy . Dlatego apeluję by nie bawić się bezpodstawnie numerami alarmowymi , nie podpalać celowo traw dla zabawy i radosnego widoku mrugających niebieskich świateł sygnalizacyjnych!!! To igranie z zagrożeniem czyjegoś życia i zdrowia.

Dziękuję za zaproszenie do wywiadu
W gotowości
druhna Iwona Radwańska


Dziękujemy za udzielenie wywiadu, życzymy jak najmniej wyjazdów Siepraw - Info
Redakcja nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa.

redakcja dnia maj 29 2018 21:04:58
0 Komentarzy · 1051 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Menu strony
Polecamy
Sufi w tulipanach

Sufi w tulipanach
Na Forum
Najnowsze Tematy
Internet światłowodowy
Wybory Samorządowe 2018
Nowi dyrektorzy szkó...
Radio Taxi
Czas wolny
Najciekawsze Tematy
Bieg sieprawski [11]
Nudy Nudy Nudy [7]
Szczepienie psów [7]
awaria kosiarki [7]
Kim jesteśmy? [6]
-------

Zaloguj się

Ukryj panel

Wyszukaj w serwisie
Szukaj:
Newsy Forum
Statystyki
stat4u
z.d

========== ============ ----------------- ------------------- ------------------- ===========

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl